Малая Южная железная дорога

Прошлое и настоящее

Малая Южная железная дорога

Материалы СМИ периода 2020-... годов

Статьи и заметки о Малой Южной за 2020 год

Харків’янин написав першу в Україні книгу про історію Малої Південної залізниці

Харків'янин Сергій Попов написав першу в Україні книгу про найстарішу Дитячу залізницю в Україні "Мала Південна", якій цьогоріч виповнилося 80. Випускник дитячої залізниці збирав інформацію десять років і на сторінках книги розповідає читачам маловідомі факти з історії дитячої залізниці.

Сергій шість років працює програмістом у Польщі, але захоплення дитинства не облишив: займається залізничним моделізмом. Захват від колій та поїздів передався від вчителя-інструктора Валерія Гуревича, який працював на Малій залізниці 43 роки.

"Це перша книга, в якій детально досліджена історія конкретної дитячої залізничної дороги не тільки в Україні, але і в колишньому СРСР. В історії незалежної України — це перше видання, присвячене історії вузькоколійної залізничної дороги", — розповів Суспільному Сергій Попов.

Книга охоплює історію залізниці від 30-х років минулого століття до сучасності.

Діти на Малій Південній опановують півтори десятки професій: від диктора на станції до машиніста поїзду, розповідає Попов.

"Діти працюють на справжній залізничній техніці, справжніх тепловозах і вагонах, які їздять справжніми рейками. Діти починають з роботи провідниками і ревізорами: працюють з пасажирами, перевіряють білети. В перші дні вчаться переводити стрілки — електричні та ручні. Одна з перших професій — диктор. Усі оголошення на станції роблять діти", — каже Сергій.

Вихованці дитячої залізниці працюють черговими, диспетчерами та операторами — навчаються організовувати та контролювати рух поїздів. На фото: перевірка стану залізничного шляху, 1960-ті рр.

"Піком" кар'єри для багатьох є професія машиніста. Діти самостійно водять поїздами, управляють тепловозом. Звичайно, під керівництвом інструкторів. Коли був поменше, звичайно, як і більшість хлопчиків, хотів стати машиністом. Коли став старшим, почала більше цікавити автоматизація, віддалене управління. Тобто більш глобальні речі, ніж управління локомотивом", — пояснює Сергій.

У книжці Сергій Попов згадує легенду, як у часи Другої світової війни, під час евакуації Харкова, паротяг з Малої Південної закопали на території станції "Парк", щоб той не дістався німцям.

"Насправді, паротяг, звісно, ніхто не закопував — з нього тільки зняли деякі деталі. Після війни його знайшли на одній з вузькоколійок у Сумській області, але він був пошкоджений у ході бойових дій і був непридатний для роботи", — розповів автор книги.

Історія походження деяких вагонів довгий час залишалася невивченою. Так, наприклад, з 1946 по 2019 рік на Малій Південній стояв невеликий вантажний вагон. Спершу його використовували для багажу, потім — для господарських потреб.

"Цим вагоном ніколи ніхто особливо не цікавився. Коли ж його історією зацікавилися, з'ясувалися, що вагон цей — не вітчизняного виробництва, а збудований ще в Австро-Угорщині наприкінці ХIХ чи на початку ХХ століття", — говорить дослідник.

"Працював на одній з заводських вузькоколійок на території сучасної Угорщини, потім, вочевидь, був задіяний у Першій світовій війні. Під час Другої світової війни у якості трофею потрапив до СРСР. При чому відбулося це на півночі — вагон на Малу Південну передали в 1946-му з Ленінграда чи області", — розповідає Попов.

У книзі опубліковані понад 400 фото, зібрані з архіву Малої Південної, газет 30-х років, особистої колекції автора і вільних джерел.

"Наприклад, з опублікованого архіву університету Вірджинії. У 50-ті роки туристи з США відвідали СРСР та Малу Південну, завдяки чому збереглися кольорові фото тих років", — говорить автор.

Одну книгу автор передав до музею Південної залізниці

Книга вийшла у Польщі накладом 65 штук. У післямові до накладу автор зазначає: "У цієї книги немає ні спонсорів, ні інформаційних партнерів, ні замовників — це праця однієї людини". І охоче приймає доповнення, фотографії Малої Південної або інші матеріали.

За словами Сергія Попова, особливо не вистачає історій людей, які зробили значний внесок у розвиток дитячої залізниці.

Источник: https://suspilne.media/89899-harkivanin-napisav-persu-v-ukraini-knigu-pro-istoriu-maloi-pivdennoi-zaliznici/

Під час карантину вихованці дитячої залізниці «Мала Південна» навчаються дистанційно

На період карантину на дитячій залізниці «Мала Південна» впроваджена дистанційна форма навчання юних залізничників з усіх необхідних дисциплін: організація руху поїздів, локомотиви та локомотивне господарство, колія та колійне господарство, гурток юних залізничників.

Завдяки оригінально підготовленим матеріалам, які власноруч розробили інструктори виробничого навчання «Малої Південної», вихованці, не полишаючи домівки, через електронні засоби комунікації мають змогу вивчати теорію, переглядати презентації та відповідати на тести.

Наразі на території дитячої залізниці тривають роботи з підготовки до сезону літніх перевезень. Закріплені підрозділи філії надають технічну допомогу з підготовки колії та рухомого складу до відкриття руху після завершення карантину. «Мала Південна» готується до ювілейного сезону, їй виповнюється цього року 80.

Источник: Прес-центр Південної залізниці

ИСЧЕЗЛИ ТРИ ВАГОНА ХАРЬКОВСКОЙ ДЕТСКОЙ ЖЕЛЕЗНОЙ ДОРОГИ: ПОДРОБНОСТИ

Социальные сети облетели кадры, на которых вагоны Малой южной железной дороги с помощью кранов погружают на трейлеры и увозят в неизвестном направлении.Корреспондент KHARKIV Today побывал в парке Горького на следующий день и обнаружил, что не хватает трех вагонов марки «Юность».

До весны 2020 года на харьковской детской железной дороге было 12 вагонов: 6 вагонов «Юность» сине-зеленого цвета и 6 вагонов «Украина» – бело-голубого.

Сотрудники Малой южной отказывались говорить, куда и с какой целью увезли вагоны, только уточняли, что их содержание не окупалось, поскольку использовали крайне редко.

– Честно говоря, даже лучше, если их кому-нибудь отдадут. Их использовали за весь сезон раза три, все остальное время ездили на «Украине», а «Юность» простаивали. А на уход за ними нужны деньги, – сообщил один из сотрудников Малой южной.

Пресс-секретарь регионального филиала АО «Укрзалізниця» Ирина Гетманенко сообщила, что вагоны были временно переданы Малой Юго-западной железной дороге в Киев – так решило правление «Укрзализниці».

– Если мы берем 2019 год, то в течение мая-октября Детской железной дорогой в Харькове было перевезено около 16 тысяч пассажиров, а Киевской детской железной дорогой было перевезено за этот же период около 125 тысяч пассажиров. В Харькове было два поезда из шести вагонов, поэтому было принято решение передать киевской дороге три из них, – рассказала Ирина Гетманенко.

Речь идет не о продаже или отчуждении, а о перераспределении имущества «Укрзалізниці».

1 мая Малая южная дорога отметит свое 80-летие. На этот же день в штатном режиме запланировано открытие сезона.

– "Передача вагонов никак не повлияет на движение поездов. Мы как принимали гостей города и горожан, так и будем их принимать, – пообещала Гаманенко.

Вернутся ли вагоны в Харьков, неизвестно.

Источник: https://vecherniy.kharkov.ua/news/166934/

Вагоны детской железной дороги отправили в Киев

Три вагона Харьковской детской железной дороги "Малая Южная" отправили на Киевскую детскую железную дорогу. Об этом, отвечая на запрос SQ, сообщили в АО "Укрзалізниця".  Вагоны отправлены во временное пользование.

Как отметили железнодорожники,  с мая по октябрь 2019 г. "Малая "Южная" перевезла 16 тыс. пассажиров,  Киевская детская железная дорога – 125 тыс. пассажиров.

Перераспределение имущества не повлияет на работу "Малой Южной" в Харькове, - заявили в "Укрзалізнице".

Справка SQ. Общая длина путей "Малой "Южной" – 3,6 км, работают две станции – "Парк" и "Лесопарк", ходят два состава – "Украина" и "Юность "Южной", в которых:

  • девять вагонов Pafawag и ПВ51;
  • два тепловоза ТУ2-054 и ТУ7А-3198.

Источник: https://www.sq.com.ua/rus/news/novosti/06.03.2020/vagony_detskoy_zheleznoy_dorogi_otpravili_v_kiev/

^